Designpilot VI. Jak chápat svět designérů

Je tu další pondělí a tak volám: nazdar holky, nazdar kluci, bacha přistávám! Minule jsme létali nad Švédskem, které nám všem dalo modrožlutou IKEA, tenkrát bych vás rád vzal k nám domů, do Čech. Nebojte, nebudu vám ukazovat novou poličku v koupelně, ani rampouch za naším oknem, ale rád bych vám doporučil hodně zajímavou knihu. Takže šup do svého oblíbeného ušáka, čaj k ruce a jdeme na to…

Před několika týdny vydala Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze knížku o metodologii designu. Uffff, co to je, tahle metodologie?

Tak heleďte, kniha má podtitul Od myšlenky k realizaci, editorem byl designér Jiří Pelcl, kterého mám hodně rád, a jak říkají v oficiální informaci VŠUPu: „… jde o unikátní zdroj informací o profesi designéra.“ Když to shrnu, podle mne to nejzajímavější na ní je „jak věci vznikají“. Nebojte se ničeho nesrozumitelného, jsou to samé zajímavé pohledy na to, jak se dělá židle, porcelán nebo třeba sezení do letištní haly, kterému dají denně zabrat tisíce lidí.

Jiří Pelcl oslovil osobnosti z dvanácti zemí Evropy, které se věnují designu skla, nábytku, svítidel nebo techniky a požádal je, ať řeknou něco ke svému oboru práce. Každý z oslovených zároveň vybral ty nejdůležitější realizace, které byly a jsou pro vývoj oboru zásadní. „Jednotlivé projekty jsou doprovázeny stručným popisem dokreslujícím, jak designér zpracovává konkrétní zadání, jaká je cesta od první ideje, od první skici, od prvního modelu a prototypu ke konečnému výrobku,“ říká k tomu Pelcl. Takže tady najdeme například Alberta Medu, Ingo Maurera nebo Rosse Lovegroveho – celkem víc než čtyřicet designérů rozřazených do 8 tematických kapitol: Produkty, Nábytek, Sklo, Porcelán, Svítidla Technika, Digitální technologie a Materiály.

Osobně doporučuju experimentální projekt – výrobu železné stoličky Jolána van der Wiela Gravity Stool (video najdete tady), kterého inspiroval fenomén gravitace a magnetismu. V anotaci ke knize stojí, že jde o „manuál, jak chápat svět designérů“. Ha, to je totiž ono! Mám rád naučné knížky „Jak fungují věci“… Tak tohle je jedna z nich a hodně toho říká o tom, jak v dnešní době vůbec vymyslet něco nového a fungujícího. A že to jde. Jo a otázka na závěr: co jste o designu v poslední době četli zajímavého?

Design. Od myšlenky k realizaci

Koncepce a redakce: Jiří Pelcl. Nakladatel: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, 2012. Grafický design: Štěpán Malovec. Vydáno: 2012 Kuk na knížku sem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Designpilot a jeho autorem je Vintagelover. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Designpilot VI. Jak chápat svět designérů

  1. Pilote, stolička a její výroba je dokonalá… Líbí se mi celý příspěvek. S designem jsem na štíru… Moderní design mám ráda, ale nějak ho ve svém interiéru nedokáži použít. Jsem kýčař, ale odmítám si to připustit 🙂 Měj se fajn a díky za příspěvek.

  2. Ahoj Moniko, děkuju za komentář – aspoň jeden :)… Příště se zamyslím nad květináči, ty jsou tady statisticky nejdiskutovanější téma – poletím tedy diskusi naproti. Pilot.

  3. To zní zajímavě, díky za tip. Já jsem byla nadšená zase z knížky Design: Aktualita nebo věčnost? Nadčasová kvalita versus plytké trendy, mezinárodní design a další zajímavé věci:) Hezký den, Iri.

  4. Je skvělé, že tuhle knížku zmiňujete! Dobře ji znám, když ji VŠUP v roce 2005 vydávala, byl jsem u toho a dodnes si v ní čtu… Našel jsem ji tady: http://www.vsup.cz/cs/pro-verejnost/nakladatelstvi-vsup/vydane-knihy-2005
    Jinak nově doporučuju: Jan Michl
    Funkcionalismus, design, škola, trh. Čtrnáct textů o problémech teorie a praxe moderního designu / to vydali loni. Taky skvělé!
    Jsem rád, že jste tu natologii zmínila… a teď hurá zase ke květináčkům 🙂 Pilot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *